Filmoteka Muzeum

Film found footage składający się ze scen przedstawiających wyrywanie stron z książek, skoroszytów, roczników, magazynów, etc. Scenerią owych śmiałych aktów nielegalnego przywłaszczania dóbr, które w pewnym ograniczonym zakresie służyć mają wszystkim, są zazwyczaj miejsca publiczne – biblioteki, archiwa – a same działania są z humorem ukrywane. Sceny z filmu stanowią jednocześnie nawiązanie do stosowanej przez Lewandowską i Cummingsa strategii wyrywania fragmentów z filmów innych twórców. Jednakże wielokrotne powtórzenie tych scen kojarzyć się może z nieprzerwanym procesem zawłaszczania obrazów i tekstów, itd., należących do innych artystów (lub ogółu społeczeństwa), oraz ich powtórne wykorzystanie do różnorodnych celów.
Pierwotnie praca prezentowana była na monitorze ukrytym głęboko w zakamarkach biblioteki w Manchesterze. Użytkownicy, którzy natrafili na film, otrzymywali zachętę i żartobliwą instrukcję, co można zrobić, by „uwolnić” zgromadzoną w bibliotece wiedzę.

Opis za: broszura programu filmowego Image/Text, kuratorzy: Ł. Ronduda, M. Woliński, Tate Modern, Londyn 2006.

Rok powstania: 2002
Czas trwania: 5'59"