Filmoteka Muzeum

V Biennale Form Przestrzennych w Galerii El w Elblągu zostało zorganizowane pod hasłem Kinolaboratorium. Założenia ideowe imprezy zostały sformułowane przez Warsztat Formy Filmowej. W informatorze Biennale czytamy m.in.: „Kinolaboratorium jest międzynarodową konfrontacją nowego kina. Rozważamy wyłącznie problem języka filmowego. Kinolaboratorium jest forum artystów zainteresowanych problemami odnowy formy filmowej”. Podczas imprezy Paweł Kwiek zaproponował uczestniczącym artystom realizację ich pomysłów na krótki, jednominutowy film. Dał im do dyspozycji ekipę filmową, kamerę 35 mm, statyw. (Bardzo podobną akcję Paweł przeprowadził kilka miesięcy wcześniej z młodzieżą w Niechcicach). Poszczególne sekwencje różnych autorów miały być potem zmontowane w jeden dłuższy film. Przemysław Kwiek i Zofia Kulik odmówili realizacji odrębnej „jednominutówki”, w zamian postanowili wykonać szereg kilkunastosekundowych ujęć, które byłyby komentarzami do filmów innych artystów. KwieKulik towarzyszyli (jako obserwatorzy) wszystkim realizacjom i tuż po zakończeniu każdej z nich wymyślali i wykonywali własne Działania. Tego typu postępowanie doskonale określał termin „podłączenie” (podłączenie się swoją akcją do akcji innych). KwieKulik zaliczyli swoje króciutkie filmy zrealizowane podczas Kinolaboratorium do Sztuki Pasożytniczej.

Opis za: KwieKulik, red. Ł. Ronduda, G. Scholhammer, Warszawa 2012.

Rok powstania: 1973
Czas trwania: 10'23"