Filmoteka Muzeum

„Let me entertain you!” – tym zdaniem Kozyra rozpoczyna swój quasi-dokumentalny film dotyczący cyklu prac W sztuce marzenia stają się rzeczywistością. Siła i moc wiary w potencjał sztuki oraz niesamowita autentyczność zaangażowania artystki powodują, że realizacja tak trudnego przedsięwzięcia, jakim jest wystąpienie „w pięciu stylach muzycznych”, staje się możliwa.

Odbiorca zostaje uwiedziony i poddaje się zabawie. Stuprocentowe oddanie się sztuce gwarantuje sukces, który sama podsumowuje: „z takiej mojej wszechmocy rodzi się przekonanie, że za co bym się nie wzięła, wszystko mi się uda, no bo potencjalnie jestem utalentowana w każdej dziedzinie”.

Ten film to przegląd fragmentów najważniejszych wydarzeń, spotkań i miejsc, które przyczyniły się do powstania cyklu W sztuce marzenia stają się rzeczywistością. Bezpośrednią inspiracją dla projektu była „chęć stania się prawdziwą kobietą”. W tym celu Kozyra zwróciła się do draq queen, by nauczyć się od niej tajników makijażu i ubioru.

W filmie możemy śledzić proces twórczy artystki podczas współpracy z berlińską drag queen Glorią Viagrą czy też w trakcie lekcji śpiewu z Maestro Grzegorzem Pitułejem. Fragmenty te przeplatane są wypowiedziami kuratorów, którzy definiują i podsumowują istotę pracy artystycznej Kozyry.

Opis na podstawie: Katarzyna Kozyra, Casting, kat. wystawy, red. M. Sitkowska, H. Wróblewska, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2010.

(AH)

Rok powstania: 2006
Czas trwania: 20'58"
Język: różne (angielskie napisy)