Filmoteka Muzeum

PKF 18A/68

Zdzisław Jurkiewicz

Zmarły w 2012 roku Zdzisław Jurkiewicz zajmował się malarstwem, rysunkiem i fotografią. Był także twórcą instalacji i prac o charakterze konceptualnym. Kronika prezentuje realizacje artysty zaprezentowane we wrocławskiej Galerii Pod Moną Lizą w 1967 roku. Jurkiewicz połączył w nich malarstwo, rzeźbę i działanie performatywne, eksplorując swoje zainteresowanie rolą spontanicznego gestu i przypadku w tworzeniu dzieła sztuki. Istotą prac, których tytuły określały datę i godzinę ich powstania, były dokonywane przez artystę manipulację bryłami pokrytymi niewyschniętą farbą.

Jan Chwałczyk

Wielowymiarowa praktyka artystyczna Jana Chwałczyka obejmowała rozmaite media – od malarstwa i rzeźby po prace konceptualne i sztukę poczty. Chwałczyk odegrał także ważną rolę jako animator życia artystycznego w Polsce. Kronika dokumentuje prace artysty z lat 60. XX wieku, kiedy w centrum jego zainteresowań znalazły się zagadnienia światła i barwy. Chwałczyk zaprezentował te realizacje– nazwane przez niego Reprodukcjami – na wystawie pt. Portrety i autoportrety w Galerii Pod Moną Lizą we Wrocławiu w 1969 roku. Artysta wykorzystał w nich potencjał, jaki oferowały fizyczne właściwości światła, plastyczne uwarunkowania tworzonych przez niego kompozycji oraz wielość możliwych lokalizacji źródła światła.

Jerzy Rosołowicz

Zagadnienia optyki i światła bliskie były także Jerzemu Rosołowiczowi, którego twórczość opierała się w dużej mierze na rozwijanej przez artystę refleksji teoretycznej. W prezentowanych tu Reliefach sferycznych powstających od 1967 roku Rosołowicz stosował soczewki osadzone w drewnianej ramie. Powstające w ten sposób prace przybierały charakter instrumentów modyfikujących ogląd świata zewnętrznego.

Wanda Gołkowska

Awangardowa twórczość Wandy Gołkowskiej przeplatała elementy sztuki abstrakcyjnej i konceptualizmu. Kronika ukazuje artystkę przy pracy nad jedną z kompozycji realizujących jej autorską ideę “układu otwartego” – dzieła o niedomkniętej formule, w którym obecność ruchomych elementów wprowadzała możliwość modyfikacji. Zaprezentowane zostały także dwie ascetyczne kompozycje abstrakcyjne Gołkowskiej.

PKF 18A/68

Komentarz: Jerzy Kasprzycki
Lektor: Włodzimierz Kmicik
Zdjęcia: Rafał Wróblewski, Elżbieta Zawistowska