Filmoteka Muzeum

W 1958 roku młodzi absolwenci łódzkiej Filmówki – reżyser Mieczysław Waśkowski i operator Adam Nurzyński – zrealizowali we współpracy z Tadeuszem Kantorem krótkometrażowy film Somnambulicy. Barwna, malarska realizacja była próbą przeniesienia na taśmę filmową sztuki informel, która zafascynowała Kantora podczas pobytu w Paryżu w 1955 roku. Barwne plamy rozlewające się na szklanej tafli oddawały istotną dla informelu rolę przypadku, dynamikę procesu twórczego oraz uwagę przykładaną do kształtu malarskiej materii. Film wydawał się doskonałym przedłużeniem malarstwa – pozwalał, jak pisał o swych taszystowskich płótnach Kantor, „stworzyć obraz, który sam w sobie byłby organizmem żywym”. Dokonaniom Kantora w dziedzinie malarstwa informel ci sami twórcy poświęcili swój wcześniejszy film – powstały na II Wystawę Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 1957 roku Uwaga!... Malarstwo. Maluje Tadeusz Kantor.

Opis na podstawie: Od awangardy do postmodernizmu, red. G. Dziamski, Warszawa 1996; Tadeusz Kantor. Interior imaginacji, red. nauk. J. Suchan, M. Świca, kat. wystawy, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Cricoteka, Warszawa-Kraków 2005.

(AK)

Rok powstania: 1958