Filmoteka Muzeum

Drzewom i ptakom to instalacja zrealizowana w 1994 roku na dziedzińcu warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Symetryczny dziedziniec obsadzony równymi szpalerami drzew stanowił – zgodnie wprowadzonym przez Oskara Hansena rozróżnieniem – doskonały przykład Formy Zamkniętej. Hansen postanowił przełamać wojskowy rygor dziedzińca pasami szarego, miejscami barwionego płótna, które zostało rozpięte asymetrycznie między przeciwległymi budynkami.

Ten gest pozwolił przekształcić przestrzeń w tło w konwencji Formy Otwartej: eksponujące toczące się na dziedzińcu życie, uczytelniające sylwety poszczególnych drzew, ukazujące różnorodność ich form i faktur oraz wzajemne relacje w przestrzeni. Poprzez okrągłą płócienną ramę zawieszoną nad trawnikiem wyróżniona została również trawa. O ptakach przypominały zawieszone na drzewach budki oraz grający w tle utwór Pawła Szymańskiego „Pod jaworem”.

(opis na podstawie: Ku Formie Otwartej, red. J. Gola, Fundacja Galerii Foksal, Revolver, Warszawa 2005)

(AK)

Rok powstania: 2005