Filmoteka Muzeum

Senat z wozu, koniom lżej Zdzisława Lachura z 1946 roku to pierwszy film animowany powstały na Śląsku po II wojnie światowej. Kilkusekundowa animacja, wyprodukowana przez sekcję filmową przy Wydziale Propagandy KW PPR w Katowicach, agitowała do wzięcia udziału w słynnym czerwcowym Referendum, w którym odpowiedź 3 razy „tak” na zadane pytania (m.in. o likwidację Senatu) miała stać się społecznym głosem poparcia dla rządów komunistów w Polsce. Marcin Giżycki po latach dokonał rekonstrukcji zabytkowego filmu i przeprowadził rozmowę z jego twórcą – założycielem i pierwszym dyrektorem Eksperymentalnego Studia Filmów Rysunkowych w Katowicach, późniejszego Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Opis na podstawie: M. Giżycki, Krótka historia polskiego filmu animowanego, materiały Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

(AK)

Rok powstania: 2007