Filmoteka Muzeum

Film poświęcony twórczości rzeźbiarza i twórcy instalacji Piotra Kurki. Należy do edukacyjnego cyklu dokumentów „Przez film do sztuki” – serii filmów o współczesnych artystach z początku lat 90., zrealizowanej z inicjatywy i według koncepcji scenariuszowej Elżbiety Cieślar.

W „Rzeźbach ze śniegu” oglądamy prace Piotra Kurki, które powstały po zakończeniu jego działalności w grupie „Koło Klipsa”. W tym najważniejszą instalację z tego okresu: „Kołyska”. Kurka to twórca posługujący się gotowymi obiektami, z których tworzy narracyjne instalacje. Artysta umieszcza przedmioty z otaczającej go rzeczywistości w nietypowych kontekstach, żeby wydobyć z nich potencjał metaforycznych znaczeń. Powstałe w ten sposób dzieła utrzymane są w atmosferze poetyckiego niedopowiedzenia. Tworzą one intymną wypowiedź, w której na podstawie osobistych doświadczeń, artysta próbuje wyrazić uniwersalne prawdy o ludzkiej egzystencji.

Ważne w twórczości Kurki jest wykorzystywanie przestrzeni do budowania dialogu między przedmiotami. Zestawia je ze sobą, aby stworzyć rodzaj teatralnej scenografii z galeryjnego wnętrza. Twórcy filmu wykorzystują tę możliwość snucia opowieści wokół dzieł Kurki. Aranżują performatywne sceny w przestrzeni wystawy, których scenariusz został zrekonstruowany na podstawie notatek artysty.

scenariusz i reżyseria: Elżbieta Cieślar

(MP)