Filmoteka Muzeum

Film poświęcony twórczości rzeźbiarza Jerzego Jarnuszkiewicza. Należy do edukacyjnego cyklu dokumentów „Przez film do sztuki” o współczesnych artystach, który został zrealizowany z inicjatywy i według koncepcji scenariuszowej Elżbiety Cieślar, w ramach współpracy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i stowarzyszenia edukacji artystycznej „Ślad”.

Film jest przedstawieniem najważniejszych prac rzeźbiarskich Jerzego Jarnuszkiewicza. Prezentacja kolejnych rzeźb jest uzupełniona o komentarze artysty, w których opowiada on o inspiracjach dla poszczególnych prac.
Wśród realizacji są m.in. dwie rzeźby „Marcinelle” i „Suka” pokazane na warszawskiej wystawie „Rzeźba w ogrodzie” z 1957 roku, która wyznaczała nowe otwarcie polskiej rzeźby po socrealizmie. „Marcinelle” – upamiętniała katastrofę w kopalni w Belgii, w której zginęło stu siedemdziesięciu górników. A „Suka”, ekspresyjna kompozycja przypominająca powyginane psie zwłoki, miała być wyrazem okrucieństwa, bólu i rozpaczy wojny. Obok nich pojawia się też „Kompozycja drogowskazowa” prezentowana na I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965 roku i „Rytmy II”, które Jarnuszkiewicz pokazał na wystawie w nowojorskim Muzeum Guggenheima w 1967 roku. Z późniejszych prac oglądamy „Kaganiec” – zniekształcone twarze z żelaznymi kagańcami, figury zniewolenia, które były odpowiedzią na wydarzenia polityczne z 1968 i 1970 roku. Na koniec pojawia się „Pieta 2” sygnalizująca religijny zwrot artysty, w jej kontekście padają tytułowe słowa „czasu nie powinno być”, przez co należy rozumieć ideał stworzenia formy wolnej od zanurzenia w doczesności.

scenariusz i reżyseria: Elżbieta Cieślar

(MP)