Filmoteka Muzeum

Maciej Sienkiewicz
Piotr Wyrzykowski

KAMPANIA PREZYDENCKA WIKTORII CUKT 2001

reżyseria, montaż, digital postproduction materiałów archiwalnych: Piotr Wyrzykowski.

Wiktoria Cukt jako wirtualna kandydatka CUKT-u na prezydenta była kulminacją projektów grupy z wykorzystaniem imprez rave. Artyści stworzyli kandydatkę będącą programem komputerowym tzw. Obywatelskim Softwarem Wyborczym (OSW). Wiktora Cukt reprezentowała poglądy wszystkich, którzy zdecydowali się ją wybrać jako rzeczniczkę swoich poglądów. Demonstrowała wiarę w demokrację bezpośrednią i partycypacyjną, bez niepotrzebnych, szkodliwych pośredników jakimi byli według CUKT-u politycy. Hasłem wyborczym Wiktorii Cukt było „Politycy są zbędni”. Każde otwarcie sztabu wyborczego Wiktorii Cukt wiązało się z imprezą rave. Podczas tych imprez zbierane były postulaty Wiktorii, czyli to, co ludzie chcieli, by mówiła. Zbierane były również podpisy, aby mogła wystartować w wyborach oraz deklaracja członkostwa w Partii Wiktorii Cukt.

Rok powstania: 2001
Czas trwania: 27'54"
Język: polski (angielskie napisy)
Oryginalne media: