Filmoteka Muzeum

Wideo powstało specjalnie na wystawę Moja matka nie jest boska (Bunkier Sztuki, Kraków, 2008, kuratorki: Anka Sasnal, Martyna Sztaba) inspirowanej Utworem o matce i ojczyźnie Bożeny Keff. Praca oparta jest na tańcu dwóch kobiet – obie są w białych sukienkach. Na przemian przyciągają się i odpychają. Przywodzi to na myśl zmaganie się dwóch ciał, które próbują dominować nad sobą. W tym wyrafinowanym formalnie filmie znakomicie została rozegrana kompozycja z oknem/drzwiami w prawym, górnym rogu kadru. Kobiety wspinają się, jedna po drugiej do otworu, jakby chciały wyskoczyć. Okazuje się, że okno jest drzwiami i mogą przejść przez nie i spokojnie i zawrócić. Ucieczka nie jest ostateczna, być może jest tylko żartem, próbą sił lub ostrzeżeniem. Baumgart przedstawia walkę z traumą, niemocą, z własnym cieniem i z przeszłością.

Rok powstania: 2008
Czas trwania: 7'14''