Szkoła w Muzeum – Coś wspólnego

Szkoła w Muzeum – Coś wspólnego

Tegoroczny Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE przesuwa akcent z budynków, ulic i placów Warszawy na relacje i potrzeby jej mieszkanek i mieszkańców.


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do udziału w lekcjach muzealnych online. Tak jak artyści i badacze będziemy rozmawiać o tym, co nas łączy i co to znaczy, że mamy ze sobą coś wspólnego?

 

TEMATY DLA SZKÓŁ


Szkoły podstawowe, klasy 1-3


CO WSPÓLNEGO?

Gdzie się kryje „Coś wspólnego” i jak ono wygląda? Czy łatwo jest je spotkać i się z nim zakolegować? Czy można je mieć, czy też trzeba to coś tworzyć i pielęgnować? Porozmawiamy o różnych właściwościach czegoś wspólnego pośród dzieł sztuki na tegorocznej wystawie festiwalu Warszawa w Budowie.

Szkoły podstawowe, klasy 4-6


COŚ NAS ŁĄCZY

Podczas zajęć na wystawie dwunastej edycji festiwalu Warszawa w Budowie pt „Coś wspólnego” zastanowimy się, co sprawia, że możemy razem być i działać. Jakie słowa, gesty, miejsca tworzą więzi między ludźmi, a jakie im szkodzą? Sprawdzimy w działaniu, na czym polega dobra współpraca i czego możemy się w tej dziedzinie dowiedzieć od artystów.

Szkoły podstawowe, klasy 7-8


DOBRE MIEJSCA

Co tworzy dobrą przestrzeń? Nie tylko do spędzania czasu, ale też do współpracy, otwartej rozmowy, poczucia bezpieczeństwa i dawania sobie wsparcia. Przyjrzymy się dziełom i działaniom artystów, które dotyczą różnych form bycia razem, w chwilach gdy bywa to trudne. Jak przestrzeń łączy się z relacjami między ludźmi? Czy współpraca się opłaca? Czy gościnność i pomoc to łatwa sprawa? Wystawa „Coś wspólnego” pomoże nam zastanowić się nad tymi tematami.

Szkoły średnie


RAZEM I OSOBNO?

Wystawa tegorocznej odsłony festiwalu Warszawa w Budowie „Coś wspólnego” zadaje pytanie, jak być razem w trudnych czasach? Przyjrzymy się mu z różnych perspektyw. Zastanowimy się, czy to, co dawniej było bezpiecznym sposobem wspólnego bycia i spędzania czasu, jest nadal możliwe? Czy kryzysowe sytuacje powodują tylko zmiany na gorsze, czy też dają szansę na poprawę i nowe rozwiązania? Czy troska i opieka mogą na stałe wejść do naszych zachowań mimo społecznego dystansu? Będziemy uważnie przyglądać się zmianom wymuszonym przez pandemię, żeby zrozumieć co i jak warto zmieniać, żebyśmy mogli nazywać się wspólnotą.

MUZEUM DOSTĘPNE

Po rozmowie z opiekunem chętnie dostosujemy program zajęć do indywidualnych potrzeb grupy. Przeszkoleni edukatorzy i edukatorki przeprowadzą lekcję z audiodeskrypcją, w Polskim Języku Migowym (z możliwością tłumaczenia na polski język foniczny) lub dostosowaną do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu czy niepełnosprawnością intelektualną. Pracujemy również z młodzieżą z Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych.

W celu dostosowania lekcji muzealnych do indywidualnych potrzeb uczniów prosimy o kontakt z koordynatorką programu Muzeum Dostępne pod adresem muzeumdostepne@artmuseum.pl lub numerem telefonu 577-006-290.

Kontakt w innych sprawach i rejestracja grup pod adresem zapisy@artmuseum.pl lub numerem telefonu 607-926-000.