WWB5. MAPA ARCHITEKTURY GRANICE DYSCYPLINY
wykład Piotra Bujasa

Prezentowana podczas festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Mapa architektury” jest sieciową aplikacją wizualizującą zależności pomiędzy polami aktywności tworzącymi współczesną dyscyplinę architektoniczną.

Kryterium porządkowania stały się dla nas pola aktywności składające się w złożony obraz międzydyscyplinarnych powiązań architektury. Mapa jest więc ujęciem dyscypliny w wymiarze praktycznych działań i postaw architektów. Mamy nadzieję że zasób pojęć i definicji będzie aktualizowany i uzupełniany w trakcie trwania festiwalu poprzez uczestników i komentatorów.
Architektura stała się częścią kultury konsumpcyjnej, w której budynek jest produktem – profesja stała się usługą. Produkcja środowiska zbudowanego podlega porządkowi będącemu odbiciem mechanizmów rynkowych intencjom zamawiających. Pole decyzyjne i zakres odpowiedzialności po stronie architekta pozostają bardzo ograniczone. Wzrostowi złożoności pray architekta towarzyszy pogłębiająca się specjalizacja. Jednocześnie granice dyscypliny zdają się rozszerzać, a pola rozmywać. Kultura architektoniczna to nie tylko sama architektura. Badania projektowe, konteksty teoretyczne, eksperyment, kształtowanie kondycji życia codziennego stanową jej równoważne składowe.
Dlatego ważnym zadaniem pozostaje definiowanie nowych zadań i odpowiedzialności architekta. Zaczynają się one dziś przesuwać w kierunku mediacji pomiędzy różnymi wymiarami procesu: społecznym, politycznym strategicznym – koordynacji transdyscyplinarnych procesów.
Dyskusja towarzysząca udostępnieniu mapy na wystawie pozwolić ma na ujęcie przemian jakie dokonały się w architekturze, porównaniu naszego podejścia do poprzednich map, skupionych na chronologii czy trendach. Autorzy wraz z Saskią van Stein (Bureau Europa) przedstawią przykłady innych projektów wykorzystujących mapowanie (takich jak Reading Europe), poświęconych kondycji, strategiom i metodom pracy jakie pojawiły się – również w Polsce – w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Dyskusja przybliżyć ma również obraz nowych zadań oraz postaw architektury.