WWB TV. Willa z widokiem na Bejrut
Otwarcie wystawy

„Willa z widokiem na Bejrut” to prezentacja części powojennego dorobku architekta Karola Schayera – jego rysunków i fotografii z archiwum prof. George Arbida.

Wystawa odbywa się w witrynie przy jedynym warszawskim budynku wzniesionym według jego projektu, willi z 1938 roku przy ulicy Frascati. Karol Schayer to polski architekt urodzony w 1900 roku we Lwowie. Jego największym dziełem było Muzeum Śląskie w Katowicach, jedno z najnowocześniejszych wówczas muzeów w Europie, które jako przejaw „sztuki zdegenerowanej” zostało zburzone przez Niemców w 1939 roku, tuż po wybudowaniu. W 1946 roku Schayer zamieszkał w stolicy Libanu, Bejrucie, gdzie w latach 50. i 60. zaprojektował ponad 140 budynków, które trwale zmieniły pejzaż miasta nadając mu modernistyczny sznyt.

Karol Schayer (1900–1971) to polski architekt urodzony we Lwowie. Jego największym dziełem było Muzeum Śląskie w Katowicach, jedno z najnowocześniejszych wówczas muzeów w Europie, które jako przejaw „sztuki zdegenerowanej” zostało zburzone przez Niemców w 1939 roku, tuż po wybudowaniu. W 1946 roku Schayer zamieszkał w stolicy Libanu, Bejrucie, gdzie w latach 50. i 60. zaprojektował ponad 140 budynków, które trwale zmieniły pejzaż miasta nadając mu modernistyczny sznyt. Prezentacja części powojennego dorobku architekta - rysunków i fotografii z archiwum prof. George Arbida – odbywa się w witrynie przy jedynym warszawskim budynku wzniesionym według projektu Schayera, willi z 1938 roku przy ulicy Frascati.