WWB TV. Miasta płaskiego świata. Nowe modele produkcji wiedzy o mieście
Wykład Jana Sowy

Wolny Uniwersytet Warszawy reprezentowany przez Janka Sowę (socjolog, eseista, Kraków). W 2003 roku Laurie Anderson została pierwszą – i jak na razie jedyną – artystką-rezydentką w NASA.

Podsumowała to doświadczenie, stwierdzając, że artyści i naukowcy mają ze sobą coś wspólnego: jedni i drudzy czegoś szukają, chociaż sami nie do końca wiedzą, co to jest ani jak to znaleźć. Analogie między polem sztuki a polem wiedzy – przynajmniej jeśli chodzi o dyscypliny humanistyczne i społeczne – można pociągnąć nieco dalej. Pomimo pewnych rozbieżności, dotyczą one samego sposobu instytucjonalizacji obu dziedzin. Z jednej strony artyści, kuratorzy, galerie (prywatne i publiczne), szkoły artystyczne, wystawy, rezydencje, katalogi, prasa artystyczna oraz obieg pozainstytucjonalny; z drugiej – teoretycy i badacze, instytucje naukowo-dydaktyczne (prywatne i publiczne), konferencje, gościnne wykłady, książki, czasopisma naukowe oraz... obieg pozainstytucjonalny. Tak jak artyści mają swój znienawidzony white cube, z którego usiłują wyrwać sie na różne sposoby - chociaż bez niego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie sztuki w jej obecnej postaci - tak też teoretycy mają równie znienawidzony i równie przydatny uniwersytet: http://www.wuw2009.pl/.