W jakiej rzeczywistości chciałbyś żyć? Epizod 1
Performans Wojciecha Kosmy

„W jakiej emocjonalnej rzeczywistości chciałabyś/chciałbyś żyć?” to pytanie inicjujące performans Wojciecha Kosmy przygotowany dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Performans Kosmy, tworzony wraz z uczestnikami warsztatów – Anną Bal, Martą Baron, Piotrem Ceranką, Dorotą Glac, Martą Jalowską, Jaśminą Kasenko, Moniką Krawiecką, Jeremim Pedowiczem, Martą Przybył, Patrykiem Różyckim, Karoliną Rychlik, Anetą Stańską i Marią Śmiszek – to wydarzenie w formacie talk-show nastawione na kreowanie emocjonalnej rzeczywistości – tej, której potrzebujemy albo tej, której pragniemy.

Narzędziem było tu spontaniczne poznawanie opinii zaproszonej publiczności, która na równi z grupą performerów (prowadzących) współtworzyła ten performans. Podzielony na cztery części (epizody) rozwijał w czasie, dotykając ważnych obecnie kwestii społecznych, takich jak tożsamość, seksualność, religia czy migracje. Celem było poszukiwanie sposobów wyrażania głosów odmiennych i zmarginalizowanych, a metodą sięganie do gestów abstrakcyjnych i do wyobraźni jako źródła nowych form politycznej sprawczości.