„Świat uczuć i wyobraźni” Zofii Rydet
Diaporama

Diaporama cyklu fotomontaży Zofii Rydet „Świat uczuć i wyobraźni”, czyli spektakl audiowizualny, którego tworzywem są przeźrocza rzutowane na ekran zsynchronizowany z nimi dźwięk, to pokaz towarzyszący wystawie i konferencji poświęconej twórczości artystki.

Jest to pierwsza od trzydziestu lat próba odtworzenia oryginalnej diaporamy cyklu, przy wykorzystaniu archiwalnych materiałów oraz przetworzeniu i uwspółcześnieniu oryginalnej ścieżki dźwiękowej, wykonanej na żywo przez grupę Ping Pong.

Na początku lat 60. Zofia Rydet rozpoczęła pracę nad cyklem poetyckich fotomontaży „Świat uczuć i wyobraźni”, na który składa się niespełna sto surrealizujących fotografii o potężnym ładunku emocjonalnym, ułożonych w 15 serii: Pejzaże, Narodziny, Macierzyństwo, Oczekiwania, Odejścia, Za ścianą życia, Zakochani, Sentymentalna ballada, Zagłada, Manekiny, Fantomy, Zagrożenie, Obsesje, Przemiany, Nadzieja.

„Mój <<Świat uczuć i wyobraźni>> mówi o człowieku zagrożonym już od chwili narodzin, o jego obsesjach, o jego uczuciach, osamotnieniu, pragnieniach, o lęku, przed którym ratuje go tylko miłość, o tragedii przemijania, o strachu przed zagładą i zniszczeniem” - mówi Zofia Rydet.

W 1979 r. powstał album „Świat uczuć i wyobraźni” ze wstępem Urszuli Czartoryskiej, będący efektem mozolnej i czasochłonnej pracy artystki nad fotomontażami. Cykl był również prezentowany w formie pokazu przeźroczy (diaporamy) z podkładem muzycznym.

W przepastnym archiwum fotograficznym artystki, należącym do Fundacji im. Zofii Rydet, zachowały się zarówno slajdy, jak i kaseta magnetofonowa z oryginalną ścieżką muzyczną do diaporamy oraz partyturą, na której rozpisany został rytm i kolejność pokazu slajdów.