Pocztówki z muzyki współczesnej
PRÓBKA: muzyka konkretna, plądrofonia, remiks

W filozofii Normana Goodmana sztuka może opisywać rzeczywistość przez jej ‘próbkowanie’.

Jeśli tak rzeczywiście jest, to w muzyce dokonuje tego z pewnością muzyka konkretna, wyrosła z biblioteki efektów francuskiej telewizji zgromadzonej przez Pierre’a Schaeffera będąca źródłem takich fenomenów muzycznych jak kolaż, aranżacja, remiks i recykling. W najbardziej radykalnej postaci, jak w ‘Plundeprhonics’ Johna Oswalda, 5 sekund rozciąga się do 5 minut, a w ‘Sinfonii’ Luciano Beria, w ramach scherza mieści się 40 cytatów. To także domena nagrań terenowych, próbujących akustycznie oddać rzeczywistość, a także subwersywne działania plądrofoników w dziedzinie prawa autorskiego.