Od „naiwnych” do outsiderów
Czym jest dziś outsider art?
Spotkanie w ramach programu towarzyszącego wystawie „Po co wojny są na świecie", poświęcone temu, czym była i czym jest sztuka outsiderów.
Zdefiniowanie twórczości powstającej poza granicami sztuki głównego nurtu nie przestaje być kłopotliwe od momentu, kiedy to zainteresowali się nią artyści awangardowi, czyli od około stu lat. Stąd wiele zmieniających się w czasie określeń: sztuka prymitywna, naiwna, amatorska, samorodna, nieprofesjonalna, art brut czy outsider art. Niezależnie od nazwy, twórczość ta pozostaje na marginesie zainteresowań historyków sztuki i instytucji sztuki współczesnej, znajdując miejsce albo w instytucjach poświęconych art brut (np. dziedziczącym zbiory i idee Jeana Dubuffeta Collection de l'Art Brut w Lozannie) lub w muzeach etnograficznych.
Jakie jest znaczenie tradycji „sztuki zwanej naiwną" w Polsce, jak określa ją jej największy propagator, prof. Aleksander Jackowski? Czym jest dzisiaj sztuka outsiderów i czy to właściwa nazwa? Jakie jest odpowiednie miejsce jej eksponowania? Jakie wreszcie powinno być miejsce tej twórczości w pejzażu współczesnej kultury? O tym z gośćmi: Małgorzatą Szaefer - kuratorką wystaw sztuki art brut i dyrektorką Galerii Tak w Poznaniu, Ewą Klekot - antropolożką i artystą Jackiem Markiewiczem porozmawia Marek Beylin.