Od internacjonalizmu do alterglobalizmu
Internacjonalizm po końcu globalizacji

Drugą część konferencji „Nigdy więcej: Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku” stanowił szczyt „Internacjonalizm po końcu globalizacji”.

Zjazd zorganizowany wokół refleksji nad porażką globalizacji oraz idei alter-globalizmu, w duchu słynnej jedenastej tezy o Feuerbachu Karola Marksa, który proklamował: „Filozofowie rozmaicie tylko interpretowali świat; idzie jednak o to, aby go zmienić”.

Od internacjonalizmu do alterglobalizmu

Angela Dimitrakaki, „Od internacjonalizmu do antynacjonalizmu: kwestionowany ale konieczny krok dla współczesnego antyfaszyzmu”

Angela Dimitrakaki

pracuje na Uniwersytecie Edynburskim. W swoich badaniach używa marksizmu i feminizmu do analizowania złożoności globalnego kapitalizmu, głównie w odniesieniu do sztuki i kultury. Niedawno współredagowała specjalne wydanie czasopisma naukowego „Third text” (jesień 2019) poświęcone tematom antyfaszyzmu, sztuki i teorii.

Charles Esche, „Dekolonizacja Europy Zachodniej oznaczać musi także demodernizację”

Charles Esche

dyrektor Van Abbemuseum w Eindhoven. Profesor sztuki współczesnej i kuratorstwa, wykładowca programu „The MRes Art Exhibition Studies” w Central Saint Martins w Londynie, oraz wykładowca Jan van Eyck Academie w Maastricht. Współzałożyciel Afterall Journal and Books. Poza muzeum był (współ)kuratorem wystaw „Le Musée Égaré” (Kunsthall Oslo 2017) i „Printemps de Septembre” (Toulouse 2016); Dżakarta Biennale (2015); 31. Biennale w São Paulo (2014), U3 Triennale (Ljubljana 2011); RIWAQ Biennale (Palestyna 2007 i 2009); Biennale w Stambule (2005); Gwangju Biennale (2002). Przewodniczący CASCO Art Institute w Utrechcie. Otrzymał nagrodę Princess Margriet w 2012 i nagrodę CCS Bard College w 2014 (w kategorii Curatorial Excellence).

Zeyno Pekünlü, „Zaćmienia strategii”

Zeyno Pekünlü

artystka mieszkająca w Stambule. Obecnie prowadzi Program Pracy i Badań na Biennale w Stambule (ÇAP) dla młodych artystów i badaczy. Należy do kolektywów redakcyjnych czasopism poświęconych kulturze i polityce: eXpress, Bir + Bir i Read Thred. Jest także członkinią kilku lokalnych i międzynarodowych sieci politycznych, takich jak Müştereklerimiz (Nasz Wspólny), Dünyada Mekan (Miejsce na Ziemi), Solidarity Academies Network Turkey (Sieć Akademi Solidarności, Turcja), IRI (Institute of Radical Imagination, Instytut Radykalnej Wyobraźni).