Nowe media powszednie - rzecz o przetrwaniu
Wykład Wendy Chun

Ostatnim wykładem w programie towarzyszącym wystawie „Ustawienia prywatności” było wystąpienie Wendy Huy Kyong Chun, uznanej badaczki i teoretyczki nowych mediów z amerykańskiego Brown University.

Czy sztuka post-internetowa przetrwa, nawet jeśli wydaje się wysoce prawdopodobne, że zaraz zniknie? Jak zrozumieć zaskakujące losy nowych mediów, które pozostają z nami i rozprzestrzeniają się mimo swojej krótkiej żywotności?

Wendy Chun wychodzi naprzeciw analitycznemu, kreatywnemu i materialistycznemu podejściu, które koncentruje się na przewidywaniu i tworzeniu przyszłości. Odrzuca zarówno algorytmy, które przesiewają przepastne zasoby danych w celu zasugerowania nam potencjalnych zakupów, jak również sprzeciwia się akademickim debatom starającym się przepowiedzieć wpływ nieistniejących jeszcze technologii. Jej wykład dowodzi, że nowe media mają największe znaczenie wtedy, gdy wydają się ledwo zauważalne - wtedy, gdy z Nowego wkraczają w obszar rutyny i codzienności. Poprzez nawyki i przyzwyczajenia stajemy się bowiem własnymi maszynami, a powtarzalność generuje znajomość tematu i nudę.