Muzea a wspólnota – Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Spotkanie z Maciejem Janickim i prof. Anno Mungenem

Tym razem spotkanie z cyklu „Muzea a wspólnota” organizowane we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej UW poświęcone było Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a udział w nim wzięli Maciej Janicki, kurator Muzeum oraz prof. Anno Mungen, dyrektor Forschungsinstitut für Musiktheater (Instytut Badań nad Teatrem Muzycznym) na Uniwersytecie w Bayreuth. Spotkanie poprowadził Łukasz Bukowiecki (IKP UW).

Zwiedzający Muzeum Fryderyka Chopina mogą – dzięki kolekcji eksponatów, zabiegom scenograficznym i interaktywnym multimediom – nie tylko „usłyszeć Chopina”, lecz także „zobaczyć” biografię pianisty, a nawet „poczuć” klimat epoki, w której żył. Ekspozycję stałą Muzeum analizowaliśmy pod kątem tego, jak – i komu? – pokazuje ona to, co w swej istocie zasadniczo niewizualne: osobiste uzdolnienia kompozytora, drogi jego edukacji i kariery, procesy twórcze, ich konteksty i efekty.

Naszymi rozmówcami byli Maciej Janicki, który w latach 2008–2010 przygotowywał tę ekspozycję, a dziś jest kuratorem Muzeum, oraz prof. Anno Mungen, wybitny niemiecki muzykolog i teatrolog, który zajmuje się badaniem mediów na styku muzyki i sztuk wizualnych – również w ich zastosowaniach na wystawach muzealnych.