Mister Warszawy 50 lat później
Miasto Misterów. Peerelowskie konkursy na najlepszy budynek

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu przygotowanego przez Tomasza Fudalę, zatytułowanego „Mister warszawy 50 lat później”, w ramach którego odbył się wykład Katarzyny Juchniewicz pt. „Miasto Misterów. Peerelowskie konkursy na najlepszy budynek”.

Wielu warszawiaków do dziś żywo wspomina coroczny konkurs na najładniejszy budynek organizowany na łamach dziennika „Życie Warszawy”. Zdaniem władz rozpoczęty w 1959 roku konkurs miał włączyć społeczeństwo w poprawę warunków mieszkaniowych. Na przykładzie różnych typów budownictwa projektowanego przez wielokrotnego laureata konkursu Jana Zdanowicza i jego współpracowników, przyjrzeliśmy się jakie obiekty zyskiwały miano „Mistera Warszawy” i stawialiśmy pytanie o to czy rzeczywiście plebiscyt zapewniał użytkownikom praktyczny udział w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Wszystko to bez cienia wątpliwości, że konkursy te skutecznie pobudzały gorące dyskusje o architekturze.