Mister Warszawy 50 lat później
Mariensztat czyli odbudowa Warszawy w pigułce

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na ostatnie spotkanie z cyklu „Mister Warszawy 50 lat później” przygotowanego przez Tomasza Fudalę, w ramach którego odbył się wykład Aleksandry Stępień pt. „Mariensztat, czyli odbudowa Warszawy w pigułce”.

Kiedy w czerwcu 1949 roku jeden ze współprojektantów warszawskiej kolonii mieszkaniowej Mariensztat, Jan Knothe, opisywał zalety porządkowania terenu u podnóża kościoła św. Anny, nazwał to działanie „odkrywaniem na nowo zapomnianego miasta”. Podobnie dzisiaj, chcąc właściwie zrozumieć i docenić potencjał jednego z najmniejszych osiedli mieszkaniowych stolicy, należy sięgnąć głębiej do kontekstów pierwszych lat odbudowy. Intrygująca wielowątkowość Mariensztatu - rozpatrywanego wraz z Trasą W-Z - to efekt architektonicznego, urbanistycznego i politycznego poszukiwania rozwiązań dla miasta doświadczonego piętnem wojny, a po jej zakończeniu funkcjonującego w nowym systemie politycznym. W dyskusjach wokół Mariensztatu ścierały się pojęcia zabytku, historycznej rekonstrukcji, odzyskiwania tradycji, które przeciwstawiano szeroko rozumianej nowoczesności i kształtowaniu nowej tożsamości Warszawy. Mariensztacka kolonia mieszkaniowa, budowana w latach 1947-1949 pod kierunkiem Zygmunta Stępińskiego to intrygujące pole zarówno dla prześledzenia roli architektury w definiowaniu codzienności człowieka, jak strategii odbudowy miasta.