Kultura na migi
Opis pracy Piotra Uklańskiego (Bez tytułu [Jan Paweł II]) w polskim języku migowym

„Kultura na migi” daje osobom niesłyszącym, posługującym się Polskim Językiem Migowym, niepowtarzalną szansę zapoznania się z wybranymi dziełami sztuki z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Piotr Uklański od 1991 mieszka w Nowym Jorku, jest uważany za jednego z najbardziej znaczących polskich artystów. Jego multimedialna twórczość polega przede wszystkim
na wizualnej zabawie symbolami, które, jak sam twierdzi, we współczesnej kulturze straciły swe znaczenie i stały się puste. Uklański jest m.in. autorem pełnometrażowego polskiego westernu „Summer Love” (2006).

Przed nami pierwsza praca zakupiona do kolekcji Muzeum w 2005 roku. Fotografia została wykonana przez polskiego artystę, Piotra Uklańskiego, z okazji Biennale Sztuki w Sao Paulo. Przedstawia 3,5 tysiąca brazylijskich żołnierzy, ustawionych w taki sposób, aby widziani z lotu ptaka utworzyli profil papieża Jana Pawła II. To gra z narodową ikoną i tradycyjnymi sposobami jej prezentacji, a jednocześnie kolejny papieski wizerunek obecny w polskiej sztuce. Fotografia funkcjonowała również przez pewien czas jako billboard na skrzyżowaniu ulicy Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Właśnie w tym miejscu Lech Kaczyński - ówczesny prezydent Warszawy, i Waldemar Dąbrowski - ówczesny Minister Kultury, podpisali list intencyjny o założeniu Muzeum i wybudowaniu nowej siedziby.

Z czasem pojawił się jeszcze jeden kontekst dla tej pracy. Ekspozycja w przestrzeni miasta zbiegła się ze śmiercią papieża. Mieszkańcy Warszawy uznali to dzieło za uliczny ołtarz wielkiego Polaka. Składano pod nim wieńce i zapalano znicze. Na tym przykładzie wyraźnie widać jak ogromny jest potencjał sztuki. Bardzo często sposób, w jaki ludzie odbierają konkretne dzieła, wcale nie pokrywa się z pierwotną intencją twórcy. Po opuszczeniu pracowni artysty obiekt może istnieć w wielu rozmaitych kontekstach, zmieniać swoje znaczenia.

Co ciekawe, w Ameryce Łacińskiej zdjęcie Uklańskiego wywołało kontrowersje z zupełnie innego powodu. Zostało odczytane jako krytyka artysty wobec segregacji rasowej społeczeństwa brazylijskiego. Podczas gdy w Brazylii nazwano pracę “Papa Mulato”, w Polsce ten aspekt został zupełnie niedostrzeżony.

POBIERZ TEKST W PLIKU PDF O pracy Bez tytułu (Jan Paweł II) Piotra Uklańskiego w polskim języku migowym