Konfrontacje. Wykłady z historii dizajnu
Jak to robimy na peryferiach? Część 2

Drugie spotkanie z cyklu „Konforntacje. Wykłady z historii designu” przygotowanym przez dr. Józefa A. Mrozka przedstawiające historię polskiego dizajnu w kontekście najciekawszych zjawisk, które w ubiegłym wieku występowały w krajach europejskich.

W panelu zatytułowanym „Jak to robimy na peryferiach?” udział wzięli:

- Andrzej Szczerski, historyk i krytyk sztuki: „W poszukiwaniu polskiego stylu narodowego - działalność Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana”.

- Kerstin Wickman, profesor teorii i historii designu: “The construction of a Swedish identity round the year 1900 [The Swedish Society of Crafts and Design (Svenska Slöjdföreningen), The Friends of Handicraft, The Society of Home Craft and the Technical School (Konstfack)]”

Prelegenci przedstawili lokalne odsłony występującego także w Polsce i Szwecji Ruchu Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, wywodzącego się z brytyjskiego Arts and Crafts Movement. Szczególnie podkreślono rolę ruchów w kształtowaniu tożsamości kulturowej o charakterze regionalnym, jak i narodowym, występującym około roku 1900 w większości krajów europejskich w skutek przyznania wyższej rangi kulturom peryferyjnym.