Abigail Winograd i Dieter Roelstraete - Wprowadzenie
Inny Transatlantyk. Sztuka kinetyczna i op-art w Europie Środkowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej

Konferencja „Inny Transatlantyk. Sztuka kinetyczna i op-art w Europie Środkowowschodniej i Ameryce Łacińskiej” to próba spojrzenia z nowej perspektywy na krótki, ale historycznie znaczący moment w okresie powojennym, od późnych lat 50. do początku lat 70., gdy artyści Europy Środkowo-Wschodniej oraz Ameryki Łacińskiej ulegli wspólnemu entuzjazmowi wobec sztuki kinetycznej i op-artu.

Wprowadzenie do konferencji - Abigail Abigail Winograd, niezależna kuratorka, i Dieter Roelstraete, kurator Documenta 14.

Abigail Winograd

niezależna kuratorka i pisarka. Tytuł doktora historii sztuki uzyskała na University of Texas w Austin za rozprawę “The Trauma of Dislocation and the Development of Abstraction: Renegotiations of Space, Experience, and Identity in the Work of Gertrude Goldschmidt and Mira Schendel”. W latach 2011-2015 pracownik naukowy w MCA Chicago, stypendystka w Hirshhorn Museum and Sculpture garden w Waszyngtonie oraz Blanton Museum of Art w Austin. Autorka tekstów i artykułów publikowanych w magazynach „Bomb”, „Frieze” i Artforum”.

Dieter Roelstraete

członek zespołu kuratorskiego Adama Szymczyka powołanego do organizacji Documenta 14 w Atenach i Kassel w 2017. W latach 2012-2015 był głównym kuratorem Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago, gdzie organizował wystawy „Goshka Macuga: Exhibit, A” (2012); „The Way of the Shovel: Art as Archaeology” (2013); „Simon Starling: Metamorphology” (2014); „The Freedom Principle: Experiments in Art and Music 1965 to Now” (2015, wspólnie z Naomi Beckwith); oraz „Kerry James Marshall: Mastry” (2016, wspólnie z Ianem Alteveerem i Helen Molesworth). W latach 2003-2011 był kuratorem Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii (MuHKA), gdzie organizował duże wystawy zbiorowe oraz wystawy monograficzne, m.in. „Emotion Pictures” (2005); „Intertidal, a survey show of contemporary art from Vancouver” (2005); „The Order of Things” (2008); „Liam Gillick and Lawrence Weiner - A Syntax of Dependency” (2011); „A Rua: The Spirit of Rio de Janeiro” (2011); „Chantal Akerman: Too Close, Too Far” (2012), a także projekty grupowe: „Academy: Learning from Art” (2006), „The Projection Project” (2006) oraz „Kerry James Marshall: Paintings and Other Stuff” (2013). W 2013 Roelstraete był współkuratorem „Honoré d’O: The Quest” w belgijskim pawilonie na 51. biennale sztuki w Wenecji. Organizował wystawy indywidualne prac Roya Ardena (Vancouver Art Gallery, 2007) oraz Stevena Shearera (De Appel, Amsterdam, 2007), a także wystawy zbiorowe w galeriach i instytucjach w Belgii, Niemczech i Meksyku. W latach 2007-2011 prowadził zajęcia w programie kuratorskim De Appel w Amsterdamie oraz w Piet Zwart Institute w Rotterdamie. Obecnie jest członkiem Thought Council, grupy doradców Fondazione Prada w Mediolanie i Wenecji. Jako były redaktor „Afterfall” i współzałożyciel pisma „FR David”, Roelstraete ma na koncie wiele publikacji na temat sztuki współczesnej i związanych z nią tematów filozoficznych w licznych katalogach i pismach, m.in. „Artforum”, „Art Review”, „e-flux journal”, „Frieze”, „Metropolis M”, „Monopol”, „Mousse Magazine”, „Parkett” i „Texte zur Kunst”.