Elka Krajewska prezentuje Salvage Art Institute

Elka Krajewska przedstawia prezentowany na wystawie „Robiąc Użytek” Salvage Art Institute (Instytut Sztuki Ocalonej), którego jest założycielką i dyrektorką.

Instytut ten zajmuje się „byłymi dziełami sztuki” – obiektami, które poprzez orzeczenie agencji ubezpieczeniowej zostały „anulowane” i wycofane z obiegu rynkowego oraz instytucjonalnego. SAI rozważa prawne, intelektualne i ekonomiczne konsekwencje unieważnienia dzieła sztuki: w jakich okolicznościach niektóre z tych obiektów opuszczają magazyny i powracają na rynek, jaki jest stosunek artystów do ich anulowanych prac, czy takie dzieło może z prawnego punktu widzenia „powrócić do życia”? Działalność SAI została spopularyzowana poprzez powieść Bena Lernera 10:04 (2014)

Elka Krajewska, artystka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Yale University School of Art (New Haven, USA). Tworzy filmy, wideo, performanse oraz obiekty. Jest założycielką Salvage Art Institute. Krajewska współpracuje m.in. z wydziałem Graduate School of Architecture, Planning and Preservation na Columbia University. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.