Czy żyjemy w postartystycznych czasach? Konwent użytkologiczny część 1

Ostatnim dniom wystawy „Robiąc Użytek” towarzyszył intensywny program, którego podsumowaniem był „Kongres Użytkologiczny”.

Wspólnie z grupą zaproszonych gości zastanawialiśmy się czy robienie użytku z kompetencji artystycznych należy utożsamiać ze sztuką społecznie użyteczną. Zadaliśmy sobie pytanie o to, czy skuteczność sztuki można mierzyć za pomocą zwyczajowych kryteriów polityki, ekonomii czy pracy społecznej. Czy robienie użytku ze sztuki jest równoznaczne z jej instrumentalizacją? Czy i jaki robić użytek z muzeum w XXI wieku, w świecie który na naszych oczach podlega drastycznej rekonfiguracji? A także czy przemiany kulturowe oraz globalne polityczno-ekonomiczne turbulencje pociągną za sobą demontaż gmachów pojęciowych, na których osadzono XIX-wieczny model muzeum, jakiemu świat sztuki tak długo pozostawał wierny?

W sesji wzięli udział: Stephen Wright (pisarz i teoretyk, „shadow curator” wystawy Robiąc użytek), Ivet Curlin (członkini chorwackiego kolektywu kuratorskiego WHW, który przygotował w 2014 roku wystawę Really Useful Knowledge), Alistair Hudson (dyrektor Middlesbrough Institute of Modern Art, którego program oparty jest na koncepcji Użytecznego Muzeum), Marianne Zamecznik i Charlotte Bik Bandlien (założycielki Institutt for Bruk/ Departamentu Użytkologii na Narodowej Akademii Sztuki w Oslo) oraz kuratorzy wystawy Robiąc użytek Sebastian Cichocki i Kuba Szreder.