Carol Rama. Grzeczność jest wszystkim
Wykład Cristiny Mundici
Wykład Cristiny Mundici z Archivio Carol Rama dotyczący twórczości Carol Ramy.
Carol Rama (1918-2015) to autorka dzieła przejmującego, gwałtownego, obrazoburczego. Jej pierwsze prace powstały jako reakcja na chorobę matki i jej zamknięcie w szpitalu psychiatrycznym, a jej sztuka aż do lat 80. pozostawała poza nurtem: tworzona osobno, na własnych zasadach, będąca zapisem własnych strachów, obsesji, pragnień. Trudno sobie wyobrazić bardziej odważną artystkę niż Carol Rama, która jako dwudziestolatka zamiast błogich pejzaży eksperymentowała z przedstawieniami nienormatywnych fantazji seksualnych. Jej młodzieńcze, intymne rysunki z przełomu lat 30. i 40. są uważane za rodzaj intuicyjnego emancypacyjnego gestu wobec fałszywej faszystowskiej moralności we Włoszech w okresie przed- i powojennym.
Pierwsza indywidualna wystawa artystki zorganizowana w Turynie w 1935 roku wzbudziła oburzenie faszystowskich władz: zamknięto ją i ocenzurowano. Po tej ekstremalnej reakcji artystka zmieniła nazwisko i zaczęła tworzyć prace abstrakcyjne używając przy tym niekonwencjonalnych materiałów (opon, skór, etc.) pozwalających jej sugerować ludzkie ciało, bądź jego ślady.
Jej twórczość przez wiele lat pozostawała w cieniu. W 2003 Carol Rama została odznaczona Złotym Lwem za całokształt twórczości na Biennale w Wenecji. W 2014 w barcelońskiej MACBA została zorganizowana jej retrospektywna, podróżująca, wystawa „The Passion According to Carol Rama”, a w kwietniu w nowojorskim New Museum otwarta została duża, retrospektywna wystawa artystki „Antibodies”.