Artystka, dzieło, korpus i archiwum. Przemyśleć fotograficzną spuściznę Zofii Rydet
Wykład Abigail Solomon-Godeau

Archiwalny zbiór twórczości fotografa, w dodatku zbiór, którego skala jest tak ogromna jak w przypadku archiwum Zofii Rydet, konfrontuje nas ze splotem sprzeczności i szeregiem komplikacji poznawczych.

Podczas gdy projekty fotograficzne typu „przeglądowego” mają długą historię, były one zazwyczaj przedsięwzięciami zbiorowymi, do tego były to przeważnie prace zamawianie. Dopiero w XX wieku pojedynczy fotografowie zaczęli tworzyć ogromne korpusy dzieł niezależnie od inicjatyw instytucjonalnych (np. Eugene Atget, August Sander, a później Gary Winogrand czy niedawno odkryta Vivian Maier). Tego typu projekty wystawiają na próbę zarówno abstrakcyjne pojęcie archiwum jak i historyczno-artystyczne pojęcie dzieła.

Abigail Solomon-Godeau rozważa pracę Rydet – którą artystka po części uporządkowała tematycznie i która obecnie w całości przybrała postać archiwum – otwierając pole namysłu, pozwalające zastanowić się nad istotą indywidualnego korpusu.

Abigail Solomon-Godeau - Krytyczka, kuratorka i historyczka fotografii, feministka. Emerytowana profesor University of Californa at Santa Barbara. Autorka słynnej Photography at the Dock: Essays on Photographic History, Institutions, and Practices (1991). Obecnie przygotowuje do druku monografię pod tytułem The Face of Difference: Gender, Race and the Politics of Self-Representation. Publikowała w takich pismach, jak „Art in America”, „Artforum”, „Afterimage”, „October”, czy „Screen”.