Dokumentacja

Biuro Tekstów Jawnych

Biuro Tekstów Jawnych to interdyscyplinarny projekt, pseudo-start-up i grupa badawcza analizująca rolę nowych mediów w obecnym kryzysie komunikacji i politycznego przekazu.

Swoją nazwę zapożycza z dziedziny kryptografii nawiązując do wiadomości, która nie została jeszcze zamieniona na szyfrogram lub którą właśnie odszyfrowano. Głównym celem Biura Tekstów Jawnych jest długofalowe inicjowanie wymiany wiedzy pomiędzy środowiskami programistycznymi a humanistycznymi oraz próba odpowiedzi na pytanie jak promować obiektywne treści w czasach dezinformacji, nadużyć interpretacyjnych i gier retorycznych.

Zaproszeni twórcy: Norman Leto, Iwona Kurz i Hotel Cisza, Gregor Różański oraz Wiktor Stribog (Kraina Grzybów TV) zaprezentują nowe projekty internetowe w postaci awatarów, wirusów, cyber-land artu, fake-newsów i post-prawdy, które testują krytyczne możliwości informacji w rozproszeniu. Prace te będą pojawiały się autonomicznie, w różnych odstępach czasowych w zróżnicowanych kanałach dystrybucji internetowej.

Materialnym kontrapunktem dla działań Biura Tekstów Jawnych jest instalacja Zuzy Golińskiej w przestrzeni Departamentu Obecności zatytułowana The Office, która podejmuje tematykę transparentności i porządku oraz performans awatara polishboy08.

Biuro Tekstów Jawnych to również debaty, pokazy filmowe i warsztaty z udziałem takich gości, jak Irmina Rusicka i Kasper Lecnim, Jakub Majmurek czy Józef Robakowski, z którymi zastanowimy się wspólnie jak przeciwdziałać całkowitemu załamaniu komunikacji i zrozumienia w erze postprawdy, dominacji emocjonalnego subiektywizmu oraz braku zaufania do ekspertów.