Polska (myśl) w Trzecim Świecie
Rozmowa Michała Sutowskiego z Jerzym Osiatyńskim i Małgorzatą Mazurek

Rozmowa Michała Sutowskiego z prof. Jerzym Osiatyńskim i Małgorzatą Mazurek była drugim spotkaniem w cyklu dyskusji wokół wystaw „After Year Zero” i „Gdyby dwa morza miały się spotkać”.

Polska miała niegdyś wiele do zaoferowania tzw. Trzeciemu Światu. Badacze ze środowiska nazywanego później Polską Szkołą Rozwoju – Ignacy Sachs, Michał Kalecki czy Witold Kula – nie tylko należeli do światowej elity nauk społecznych, historycznych i ekonomicznych. Potrafili też przekuć lokalne XX-wieczne doświadczenie Polski – zacofanego kraju rolniczego poddanego forsownej industrializacji, z kolonialną okupacją po drodze – w inspirację dla wielkich planów modernizacji odzyskujących niezależność krajów Afryki i Azji. Ze świadomością ograniczeń kapitalizmu i absurdów sowieckiego planizmu tworzyli ambitne strategie rozwoju Ghany, Indii czy Mongolii.

O tym jak Warszawa lat 60. stała się intelektualną Mekką dla polityków i ekonomistów z krajów rozwijających się opowiadali: profesor Jerzy Osiatyński, b. minister finansów RP, członek Rady Polityki Pieniężnej, uczeń Michała Kaleckiego i Małgorzata Mazurek, profesor studiów polskich na Wydziale Historii Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.