Audiodeskrypcja Parku Rzeźby na Bródnie
Nik Kosmas - „Drabinka”

Park Rzeźby pełni funkcję ewoluującej wystawy sztuki współczesnej, prezentowanej pod gołym niebem i dostępnej dla widzów przez 24 godziny na dobę.

O jego niezwykłości świadczy między innymi to, że niemal wszystkich znajdujących się w nim obiektów można dotknąć. Wrażenia dotykowe uzupełnione o audiodeskrypcję na żywo zapewnią odwiedzającym wyjątkowe doświadczenie pełnego kontaktu ze sztuką współczesną.

Park Rzeźby na Bródnie powstał w 2009 roku jako wspólna inicjatywa artysty Pawła Althamera, Urzędu Dzielnicy Targówek i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prace artystów rozsiane są w Parku Bródnowskim, zaprojektowanym na terenie dawnych upraw rolnych i ogrodniczych przez inżynier Stefanię Traczyńską w latach 1976-1978.

Projekt Parku Rzeźby czerpie z różnych tradycji sztuki publicznej: zarówno tej wywodzącej się ze sztuki abstrakcyjnej i minimalizmu, jak i mającej społeczny, partycypacyjny charakter. Projekt ten został podzielony na „rozdziały” - raz do roku w parku pojawia się nowa rzeźba. Nie wszystkie realizacje artystów mają charakter stały czy materialny; „rzeźba” definiowana jest tutaj raczej jako rodzaj dynamicznej artystycznej wypowiedzi na temat konkretnego miejsca, czasu, relacji przestrzennych i ludzi.

Drabinki gimnastyczne należą do najbardziej uniwersalnych sprzętów do ćwiczeń siłowych i rozciągających. Nika Kosmasa fascynuje otwartość ich formy oraz wielofunkcyjność – oprócz niezliczonej ilości ćwiczeń, mogą się też przydać w innych sferach życia, chociażby do suszenia ręczników, instalacji systemu półek czy gier erotycznych. Podczas 9. Biennale w Berlinie stworzył cały system drabinek, na których co tydzień odbywał się trening prowadzony przez artystę i jego przyjaciół (m.in. Helgę Wretman). Dla Parku Rzeźby na Bródnie zaprojektował nowy przyrząd, na którym podczas otwarcia poprowadzi pokazowy work-out. „Moim celem jest stworzenie platformy do ćwiczeń dla energicznych ludzi, która skłaniałaby do znalezienia własnego sposobu treningu i zmiany swojego życia. Drabinka to struktura, która umożliwia spontaniczne użycie” – mówi artysta o swoim projekcie dla Bródna.

Czyta Sebastian Cichocki.