Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej
„Gdybym mógł, chodziłbym do teatru codziennie”, „Gdybym mogła jeszcze raz to zobaczyć, na pewno bym tu wróciła”. Każdemu z nas zdarzyło się tak pomyśleć. A gdy przeszkodą jest nie tylko brak czasu albo niewygodny dojazd? Nie pozwólmy, żeby doświadczenie uczestnictwa w kulturze było jednorazowe i tylko dla wybranych. Wykorzystajmy trzeci Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier do zmiany.
W organizowanym po raz trzeci Warszawskim Tygodniu Kultury Bez Barier bierze udział pięćdziesiąt instytucji nie tylko z Warszawy, ale i z innych miast Polski. Muzea, teatry, domy kultury i inne organizacje przygotowują specjalne wydarzenia lub dostosowują swój aktualny repertuar do potrzeb osób mających ograniczony dostęp do kultury. Historia WTKBB sięga wydarzeń, które od 2008 roku odbywają się w Warszawie dzięki działaniu Fundacji Kultury Bez Barier i które zostały zainicjowane z myślą o osobach z niepełnosprawnością sensoryczną (niewidomi, niesłyszący). To dla nich zaczęto tworzyć audiodeskrypcje napisy dodawane do każdego przedsięwzięcia opatrzonego logiem „Poza Ciszą i Ciemnością”.
Tegoroczna edycja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie zorganizowana w oparciu o aktualną wystawę „Zofia Rydet. Zapis, 1978-1990”.
Wydarzenie odbywa się w ramach Trzeciego Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier organizowanego przez Fundację Kultury Bez Barier i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. W programie festiwalu znalazły się spektakle, pokazy filmów, warsztaty, oprowadzania, wykłady i spotkania, dostosowane do potrzeb widzów, dla których kultura jest na co dzień trudno dostępna.
Osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na: audiodeskrypcję i tyflografiki (niewidomi i niedowidzący), tłumaczenie na język migowy, napisy dla niesłyszących i pętlę indukcyjną (niesłyszący i niedosłyszący). Część miejsc jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
W odbywającym się już po raz trzeci festiwalu bierze udział czterdzieści warszawskich instytucji i organizacji oraz kilkanaście muzeów, teatrów i galerii z innych miast w całej Polsce. Pełny program dostępny jest na stronie: www.wtkbb.pl. Partnerem 3.WTKBB jest Bemowskie Centrum Kultury, a tegorocznym koordynatorem – TR Warszawa.