Świat w ruchu
Rodzinny festiwal różnorodności

• Świat w ruchu

ilustracja: Karolina Kotowska

Proponujemy odczarowanie pojęcia migracji i spojrzenie na świat z perspektywy ruchu.

W perspektywie długiego trwania wędrowanie jawi się jako uniwersalna kondycja człowieka, a ruch jako główna siła napędowa dziejów. Migracje są wyzwaniem dla nas wszystkich, a jednocześnie istnieją od zawsze i nieustannie przypominać sobie musimy, że zamykanie granic jest działaniem arbitralnym, a przypisanie człowieka do konkretnego kawałka ziemi fenomenem historycznie i kulturowo zmiennym. O tym właśnie chcemy rozmawiać, wspólnie odkrywać skutki ludzkiej i nie-ludzkiej mobilności.

Świat w ruchu to dla nas także metafora innej narracji o świecie, takiej, która kwestionuje stabilne, statyczne kategorie, którymi masz mózg próbuje uporządkować dynamiczną i umykającą łatwemu przyswojeniu rzeczywistość. Wpisuje się to w założenia programowe Muzeum. Sztuka jest bowiem dla nas medium pobudzania krytycznego myślenia, podważania schematów i dostrzegania wielości punktów widzenia.

W czasie wydarzeń zaplanowanych na 9 września chcemy skupić się na tym, w jaki sposób tę problematykę poruszać w kontakcie z dziećmi. Jak podchodzić do tematu migracji, uchodźctwa, czy inności w rodzinie? Po jakie narzędzia i metody sięgać? Jakimi wspierać się tekstami?

Zależy nam na wytworzeniu przepływów międzyinstytucjonalnych i wsparciu się ich doświadczeniem innych organizacji i instytucji, dlatego włączamy się w program Warszawskich Dni Różnorodności.

Wydarzenia, na które obowiązują zapisy:

12.00-13.30
KONGRES MIGRACYJNY DLA DZIECI

debata i warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat
prowadzenie: Katarzyna Witt

KIERUNEK AMERYKA!
warsztaty Muzeum Emigracji w Gdyni

prowadzenie: Marta Otrębska (MEG)

Wydarzenia otwarte:

STREFA OTWARTA NA ŚWIAT

Muzeum Emigracji w Gdyni
prowadzenie: Marta Otrębska (MEG), Majed Tinawi

13.00-17.00
PYTANIA Z WIDZIALNOŚCI

działania otwarte na wystawie Bestia, bóg i linia.
dla dzieci w wieku 6-12 lat
prowadzenie: Zuza Wesołowska i Dominika Kolenda

14.00-15.00
OPROWADZANIE