Silniejsze bezpieczniejsze
Warsztaty z samoobrony i asertywności dla kobiet z niepełnosprawnościami

• Na zdjęciu kilkadziesiąt kobiet, uczestniczek warsztatów samoobrony, uśmiecha się pozując do grupowej fotografii.

fot. autor/ka nieznany/a

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundacja Autonomia zapraszają na warsztaty z samoobrony i asertywności bazujące na metodologii WenDo.

Poczucie siły i sprawczości jest niezbędne, aby skutecznie zabiegać o poszanowanie praw kobiet. Tymczasem według badań RPO, 8 na 10 kobiet z niepełnosprawnościami doświadcza przemocy, która narusza ich godność. Dlatego w ramach wystawy „Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet” organizujemy warsztaty wzmacniające dla kobiet, które chcą:

• odzyskać swoją siłę
  • swobodnie wyrażać swoje zdanie
  • znaleźć odwagę i sposoby reagowania na krzywdzące słowa i zachowania
  • poczuć się pewniej i być w swoim ciele, ze sobą
  • poznać i przećwiczyć techniki fizycznej samoobrony
  • poznać sposoby opanowania stresu i poczucia bezradności
  • spędzić dobrze czas, pośmiać się i odpocząć

WenDo jest jedyną w Polsce metodą samoobrony opracowaną przez kobiety dla kobiet, która łączy formy samoobrony fizycznej i psychicznej. W zajęciach wykorzystujących metodologię WenDo mogą brać udział kobiety o różnym poziomie sprawności.

Warsztaty organizowane są w dwóch grupach:

• 11 grudnia (sobota), 11:00-17:00 - dla kobiet z niepełnosprawnością ruchową lub wzroku
  • 12 grudnia (niedziela), 11:00-17:00 - dla kobiet z niepełnosprawnością intelektualną

Zapisy prosimy kierować na adres muzeumdostepne@artmuseum.pl lub numer 577 006 290.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Nie znaczy nie – zapobieganie przemocy wobec kobiet i dziewczyn z niepełnosprawnościami” oraz programu Muzeum Dostępne dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Agata Teutsch

certyfikowana trenerka WenDo, antydyskryminacyjna i antyprzemocowa oraz superwizorka, aktywistka, ekspertka, doradczyni, autorka publikacji dot. empowermentu, praw kobiet i edukacji antydyskryminacyjnej. Koncentruje się na wzmacnianiu siły, odwagi, samodzielności myślenia i solidarności kobiet, dziewczynek i innych osób – by miały i mieli moc do wyzwalania się oraz narzędzia do przeciwstawiania się manipulacjom, przemocy i dyskryminacji. Pomysłodawczyni i współtwórczyni Dziewczyńskich Centrów Mocy, Akademii Treningu WenDo. Współzałożycielka m.in. fundacji Autonomia i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.

Ewa Rutkowska

absolwentka filozofii (UW) i Szkoły Nauk Społecznych (PAN). Pracowała m.in. w szkołach z programem Matury Międzynarodowej oraz współprowadziła zajęcia w ramach Gender Studies i Gender Mainstreaming IBL. Trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt (oraz osób socjalizowanych do roli kobiety) WenDo – metody przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. Związana od początku jego istnienia z Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej, obecnie jako członkini Zarządu. Współautorka m.in. poradnika dla nauczycieli i nauczycielek „Równa szkoła - edukacja wolna od dyskryminacji", a także raportów dotyczących tożsamości płci, przemocy wobec kobiet i płci w edukacji oraz „Równościowego przedszkola”. Pracuje jako trenerka antydyskryminacyjna i równościowa zarówno w organizacjach pozarządowych jak i instytucjach publicznych.

Wydarzenia z tego cyklu: