Park Rzeźby na Bródnie Rozdział XIV
Co mówi park

• (zdjęcie z lotu ptaka, przedstawia rzeźbę \

fot. Wojciech Kaniewski

Czternasta edycja Parku Rzeźby odbywa się pod hasłem „Co mówi park” i przyjmuje formę plenerowych działań edukacyjnych, które czerpią z bogatej tradycji sztuki społecznej i praktyk artystycznych podejmujących temat bycia razem.

Opierając się na doświadczeniach poprzednich lat chcemy kontynuować eksperyment artystyczny poświęcając więcej uwagi codziennej obecności w tej przestrzeni oraz uspołeczniać Park Rzeźby poprzez oddawanie inicjatywy osobom, dla których miejsce to stanowi ważny punkt na dziennej mapie aktywności.

W sposób szczególny rozwijamy długofalową współpracę z dzielnicowymi placówkami edukacyjnymi oraz instytucjami kultury. ​​W tym celu kontynuujemy trzyletni program edukacyjny przeznaczony w szczególności do osób pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą na terenie dzielnicy Targówek, dla których Park może być przestrzenią, gdzie można zrealizować swój projekt. W ostatnim czasie wśród nich znalazło się wiele osób ukraińsko- i rosyjskojęzycznych, stąd istotnym elementem naszych działań stanie się próba użycia sztuki jako narzędzia integracji i komunikacji dla różnorodnych grup związanych aktualnie z dzielnicą.

Jedną z podstawowych form realizacji tego pomysłu staną się weekendy animacyjne odbywające się przez cały okres wakacji. Przygotowane we współpracy między mieszkankami i zaproszonymi przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej gośćmi działania realizować będziemy w duetach polski-ukraińskich z wykorzystaniem Domku Herbacianego – najmniejszego domy kultury w Warszawie i jednocześnie rzeźby współtworzącej Park.

Chcemy wrócić do podstawowych idei konstytuujących to miejsce: bycia razem, które wspiera wymianę pomysłów; ekonomii bezgotówkowej i społecznego współdziałania. Jednocześnie stworzyć przestrzeń bezpiecznej, wielojęzycznej ekspresji, gdzie niezależnie skąd jesteś, możesz zagospodarować przestrzeń wokół Ciebie według własnych potrzeb.

W każdą wakacyjną środę w ramach popołudniowego cyklu Akademia w Parku zapraszamy na wydarzenia plenerowe prowadzone przez artystów i artystki działających na rzecz różnych wspólnot. W programie są: wieczory poetycko-muzyczne skupione na eksperymentalnych formach ekspresji w plenerze, spotkania z kobietami tworzącymi jeden z pierwszych związków zawodowych pracownic domowych, możliwość poznania środowisk twórczych z Białorusi i Ukrainy.

W tym roku Park Rzeźby na Bródnie powiązały partnerskie relacje z Solidarnościowym Domem Kultury Słonecznik oraz specjalizacją Sztuki Społeczne realizowaną w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz Spółdzielnią Kultury. Mamy nadzieję, że nasze działania złożą się na proces uczenia się i uspołeczniania Parku Rzeźby na Bródnie, i stworzą warunki do oddawania inicjatyw mieszkańcom i mieszkankom dzielnicy.