Palma warszawska
Spotkania online dla szkół i grup zorganizowanych

• Palma warszawska

Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, 2003, archiwum Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Fot.: Marek Szczepański. Zdjęcie artystki Joanny Rajkowskiej na tle warszawskiej Palmy. Artystka jest radosna, zdjęcie zrobiono w słoneczny dzień.
  • Palma warszawska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do udziału w zdalnych spotkaniach na temat warszawskiej Palmy.

„Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” Joanny Rajkowskiej czyli słynna warszawska Palma w ubiegłym roku została pełnoletnia. Muzeum zaprasza zorganizowane grupy szkolne i dorosłych na spotkania online. Istnieje możliwość przeprowadzenia spotkania z audiodeskrypcją, z tłumaczeniem na PJM, według scenariusza opracowanego z myślą o osobach w spektrum autyzmu oraz o osobach z niepełnosprawnością intelektualną. Zajęcia w języku angielskim przygotowane z myślą o dorosłych, pozwolą zrozumieć nie zawsze czytelne dla przyjezdnych kody kulturowe.

Rezerwacje na zajęcia są możliwe w M sklepie.

Lekcje i spotkania będą prowadzone zdalnie. Opiekunowie grupy po potwierdzeniu zapisu zostaną poinformowani o adresie i numerze lekcji w aplikacji ZOOM.

TEMATY DLA SZKÓŁ:

Szkoły podstawowe, klasy 1-3

WARSZAWSKA PALMA

Dawno dawno temu… chociaż czy tak dawno? W 2002 roku pojawiła się w centrum Warszawy dziwna palma. Na spotkaniu zastanowimy się, kto i po co ją stworzył, poznamy jej historię i przygody. Odpowiemy wspólnie na całą masę pytań: czy palma w ogóle jest prawdziwą rośliną? Czy jest dziełem sztuki? Jeśli tak, to czemu nie mieszka w Muzeum jak większość dzieł sztuki, ale stoi w przestrzeni publicznej? Czy ma przyjaciół czy wrogów? Jak ją komentują ludzie dookoła? Jak traktują ją zwierzęta? Jakie inne dzieła sztuki pojawiają się w mieście i po co? Uruchomimy wyobraźnię i pomyślimy, jakie przygody mogą jeszcze spotkać palmę i jak może zmienić się jej wygląd?

Szkoły podstawowe, klasy 4-8

CO SZTUKA ROBI W MIEŚCIE?

Dlaczego sztuka opuszcza mury muzeów i galerii? Czy miasta potrzebują sztuki, a może to sztuka potrzebuje miast? Bohaterką spotkania będzie warszawska Palma. Pomoże nam zastanowić się nad tym, czym jest i jak działa przestrzeń publiczna. Przyjrzymy się miastu z perspektywy różnych działań artystycznych – sprawdzimy, jak i o czym mówią. Potraktujemy miasto jako skomplikowaną układankę - pełną znaków i wiadomości do odczytania!

Szkoły średnie

DRUGIE ŻYCIE PALMY

Podczas warsztatów bliżej przyjrzymy się warszawskiej Palmie Joanny Rajkowskiej. Poznamy historię jej powstania, ale przede wszystkim skupimy się na tym, jak funkcjonuje teraz. Jak zostaje przejmowana przez najróżniejsze grupy i staje się społecznym mikrofonem? Pamiętacie Palmę z uschniętymi liśćmi? To jedna z takich interwencji. Podczas części warsztatowej uczestnicy będą wymyślać swoje propozycje „przejęcia” palmy.

Grupy studenckie

CZY TA PALMA JEST PRAWDZIWA?

Spotkanie online w języku angielskim dla osób z całego świata studiujących w Warszawie. Czy ta palma jest prawdziwa? Odkrywanie Warszawy poprzez sztukę w przestrzeni publicznej.

Przeprowadzka do nowego kraju może być trudna: nowa kultura, nowy język. Nawet chleb smakuje inaczej. Żeby ułatwić tę zmianę, Muzeum Sztuki Nowoczesnej przybliży Wam sztukę w przestrzeni publicznej Waszawy. Sztuka współczesna pomaga zrozumieć dynamikę i złożoność stolicy Polski. Porozmawiamy o „Pozdrowieniach z Alej Jerozolimskich” Joanny Rajkowskiej potocznie zwanej Palmą. Omówimy wybór innych dzieł sztuki znajdujących się w Warszawie, zastanawiając się nad funkcjami, programem i ideami, które za nimi stoją i nad ich reakcją społeczną. Dołącz do spotkania, niech sztuka będzie Twoim przewodnikiem po mieście.

MUZEUM DOSTĘPNE

Po rozmowie z opiekunem chętnie dostosujemy program zajęć do indywidualnych potrzeb grupy. Przeszkoleni edukatorzy i edukatorki przeprowadzą lekcję z audiodeskrypcją, w Polskim Języku Migowym (z możliwością tłumaczenia na polski język foniczny) lub dostosowaną do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu czy niepełnosprawnością intelektualną. Pracujemy również z młodzieżą z Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych.

W celu dostosowania lekcji muzealnych do indywidualnych potrzeb uczniów prosimy o kontakt z koordynatorką programu Muzeum Dostępne pod adresem muzeumdostepne@artmuseum.pl lub numerem telefonu 577-006-290.

Kontakt w innych sprawach i rejestracja grup pod adresem zapisy@artmuseum.pl lub numerem telefonu 607-926-000.

Ponadto informujemy, że 2 lipca 2020 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powołało Pełnomocniczkę ds. Bezpieczeństwa Epidemiologicznego, do której można kierować wszelkie uwagi czy pytania dotyczące zasad bezpiecznego zwiedzania i uczestnictwa w ofercie programowej Muzeum. Kontakt z Pełnomocniczką pod adresem: covid@artmuseum.pl