Nowe ruchy społeczne
Muzeum Otwarte 2011/2012

Fala ruchu społecznego może podnieść się wysoko i zmienić wiele w naszym życiu. Ruch społeczny nie jest zjawiskiem codziennym i zwyczajnym.

Bywa ruchem przypływów i odpływów, które żłobią dno morza. Bywa też sztormową falą, która biegnie długo niezauważona, aby osiągnąć maksymalny pułap tuż przed linią brzegową.

Ruchom społecznym należy się baczna uwaga tam, gdzie przeczuwamy zmiany. Tak jest teraz, kiedy zewsząd słyszymy o kryzysie, a może o kryzysach. Gościem był pierwszego seminarium Zespołu Analizy Ruchów Społecznych, które odbyło się 19 maja 2011, był prof. Alain Touraine. Trzygodzinna debata przyniosła niezwykle ożywczy wgląd w problematykę badań ruchów społecznych i stała się inspiracją do kontynuowania tych badań tu i gdzie indziej, ale na pewno teraz.

Działalność ZARS zainicjowali pracownicy naukowi z różnych uczelni i środowisk, przy wsparciu Europejskiego Centrum Solidarności oraz Centre d'Analyse et d'Intervention Sociologiques. Zespół powstał z myślą stworzenia nowej i niezależnej politycznie platformy dialogu i badań nad ruchami społecznymi. ZARS nie jest instytucją i nie ma formalnego statusu.

Seminarium „Nowe ruchy społeczne” jest otwarte dla socjologów i antropologów, studentów, działaczy ruchów społecznych, organizacji pozarządowych, a także publicystów.

Dokumentacja cyklu: