Nowe Historie Sztuki
seria wydawnicza

• Nowe Historie Sztuki

„Nowe Historie Sztuki” to seria wydawnicza Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wspólna seria wydawnicza wprowadza nowe perspektywy badawcze w zakresie historii sztuki polskiej XX i XXI wieku. Jej celem jest przekraczanie tradycyjnych granic dyscypliny, a także budowanie szerszej platformy wymiany myśli między środowiskami i instytucjami sztuki oraz pomiędzy różnymi dyscyplinami humanistyki.

Seria proponuje ujęcie bliskie historii społecznej, sytuujące sztukę na tle szerokich procesów społecznych, gospodarczych i geopolitycznych. Kładzie szczególny nacisk na rozwijanie badań podstawowych oraz rewizję utrwalonych narracji historycznych poprzez wprowadzanie nowych perspektyw, ośrodków, postaci, dzieł czy obszarów tematycznych.

Archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Premiera książki Proteuszowe czasy. Rozpad państwowego systemu sztuki 1982–1993Premiera książki Jakuba Banasiaka
,
18:00 Spotkanie Art in a Disrupted Worldspotkanie wokół książki