Kino letnie
Muzeum nad Wisłą

• Kino letnie

kadr z filmu "Siostry Rzeki", reż. Cecylia Malik, 2021

Departament Obecności zaprasza na kino letnie Muzuem nad Wisłą.

Program kina letniego towarzyszy wystawie Agnieszki Polskiej „Plan Tysiącletni”, prezentowanej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Poetycki w formie film artystki ,opowiadający o elektryfikacji polskiej wsi w latach 40. XX wieku, stanie się punktem wyjścia do poszerzania wiedzy i dyskusji na temat powojennej modernizacji, historii Powiśla, czy współczesnej transformacji energetycznej.

Program:

• 08.07 (czwartek), godz. 21:00
    “Siostry Rzeki” reż. Cecylia Malik (2021)
    film i dyskusja

Siostry Rzeki wypływają w Polskę, aby uratować Wisłę przed planami budowy nowej, wielkiej zapory w Siarzewie. Cecylia Malik razem z kolektywem Siostry Rzeki oddają głos rzekom i wzywają kobiety by włączyły się do walki, która toczy się pomiędzy ekologami z Koalicji RATUJMY RZEKI a politykami, urzędnikami i lobby hydrotechnicznym. Na tabliczkach niosą imiona rzek - Dunajec, Soła, Pilica i Raba, a na sztandarach hasła prawa do dzikiej przyrody, pięknego krajobrazu i czystej, słodkiej wody, która w obliczu kryzysu klimatycznego staje się najcenniejszym zasobem planety.

Gościnie: Cecylia Malik, Majka Marta Wiśniewska
Prowadzenie: Departament Obecności

• 5.08 (czwartek), godz. 21:00
    „Życie i Praca” (Laliki, 1977)
    film i dyskusja

„Życie i Praca” autorstwa Antoniego Matusznego to amatorski film domowy, dokumentujący codzienne obowiązki i życie w niewielkiej podkarpackiej wsi Laliki. Prywatna rejestracja rodzinnych losów i relacji jest wiernym obrazem historii powojennej Polski opowiedzianym z indywidualnej perspektywy.

Polskie Archiwum Filmów Domowych to długofalowy projekt realizowany przez Filmotekę Artystyczną Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Towarzystwo Przyjaciół MSN, skupiony na gromadzeniu, digitalizacji i udostępnianiu filmów prywatnych, domowych tworzonych w powojennej Polsce w kontekście życia codziennego, głównie na taśmach 8 i 16 mm. Inicjatorem projektu jest artysta i reżyser filmowy Maciej Drygas.

Prowadzenie: Aniela Trojanowska

• 2.09 (czwartek), godz. 20:00
    “Z Powiśla” reż. Kazimierz Karabasz (1958)
    film i dyskusja

„Ruiny jak rdza wżerają się w życie z tępym, milczącym uporem. Co pomaga tym ludziom trwać? Może to jest miłość do miejsca, w którym się urodzili?”, komentuje głos narratora, Tadeusza Łomnickiego. Film “Z Powiśla” to dokumentalna, poetycka ballada, opisująca warszawskie Powiśle w latach 50. XX wieku - część miasta, z którą obecnie związane jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Gościnie: Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych
Prowadzenie: Jolanta Woch

• 16.09 (czwartek), godz. 20:00
    “Świat, który nie może zaginąć” (2021)
    film i dyskusja

Region Bogatyni na Dolnym Śląsku czeka nieuchronna transformacja – przez lata model zatrudnienia oraz rozwoju stanowiło tam górnictwo węgla brunatnego i energetyka konwencjonalna produkowana przez kompleks Turów. By zaspokoić potrzeby kopalni zniszczono całe miejscowości, pałace i zabytkowe domy. Sprzeczności społeczne, ekologiczne i ekonomiczne targające regionem już 50 lat temu dostrzegli ludzie kultury i to tam, dokładnie w Opolnie-Zdroju, w 1971 roku odbył się pierwszy w Polsce plener łączący sztukę i ochronę środowiska. W 2021 roku odbywają się obchody 50-lecia tego wydarzenia, a artystki, badacze i aktywistki ponownie zadadzą pytanie o rolę nauki i sztuki w procesie ochrony środowiska człowieka.
Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA i Telewizję Bogatynia.

Prowadzenie: Departament Obecności

Wszystkie filmy są dostępne z polskimi napisami.

Do zobaczenia nad Wisłą!

Wydarzenia z tego cyklu: