Biuro Tekstów Jawnych

  • Biuro Tekstów Jawnych

    Ilustracja dzięki uprzejmości polishboy08

Biuro Tekstów Jawnych to interdyscyplinarny projekt, pseudo-start-up i grupa badawcza analizująca rolę nowych mediów w obecnym kryzysie komunikacji i politycznego przekazu.

Swoją nazwę zapożycza z dziedziny kryptografii nawiązując do wiadomości, która nie została jeszcze zamieniona na szyfrogram lub którą właśnie odszyfrowano. Głównym celem Biura Tekstów Jawnych jest długofalowe inicjowanie wymiany wiedzy pomiędzy środowiskami programistycznymi a humanistycznymi oraz próba odpowiedzi na pytanie jak promować obiektywne treści w czasach dezinformacji, nadużyć interpretacyjnych i gier retorycznych.

Zaproszeni twórcy: Norman Leto, Iwona Kurz i Hotel Cisza, Gregor Różański oraz Wiktor Stribog (Kraina Grzybów TV) zaprezentują nowe projekty internetowe w postaci awatarów, wirusów, cyber-land artu, fake-newsów i post-prawdy, które testują krytyczne możliwości informacji w rozproszeniu. Prace te będą pojawiały się autonomicznie, w różnych odstępach czasowych w zróżnicowanych kanałach dystrybucji internetowej.

Materialnym kontrapunktem dla działań Biura Tekstów Jawnych jest instalacja Zuzy Golińskiej w przestrzeni Departamentu Obecności zatytułowana The Office, która podejmuje tematykę transparentności i porządku oraz performans awatara polishboy08.

Biuro Tekstów Jawnych to również debaty, pokazy filmowe i warsztaty z udziałem takich gości, jak Irmina Rusicka i Kasper Lecnim, Jakub Majmurek czy Józef Robakowski, z którymi zastanowimy się wspólnie jak przeciwdziałać całkowitemu załamaniu komunikacji i zrozumienia w erze postprawdy, dominacji emocjonalnego subiektywizmu oraz braku zaufania do ekspertów. 

Hotel Cisza 

Hotel Cisza to gościnny projekt Biura Tekstów Jawnych w Departamencie Obecności. Jest wirtualnym centrum medytacyjnym, w którym spotykają się cyfrowe awatary. W pokojach zwierzeń dzielą się z przypadkowymi internetowymi podróżnikami swoją osobistą narracją, fragmentem prozy lub manifestem politycznym. Pomysłodawcą i twórcą Hotelu Cisza jest fotograf Łukasz Jasiukowicz


Gregor Różański

ur.1988 we Wrocławiu, w swoich działaniach Różański eksploruje współczesne zjawiska dotyczące życia i pracy w hybrydowej i prekaryjnej rzeczywistości, wykorzystując takie media, jak instalacje, projekty badawcze, internet, wideo oraz obiekty znalezione. Studiował sztuki wizualne i rzeźbę w Kunsthochschule Weissensee w Berlinie. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2015), Zonie Sztuki Aktualnej w Szczecinie (2015), Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2012), O’Artoteca Project Space w Mediolanie (2010), Para_Site Gallery w Grazu (2009) oraz na wystawach zbiorowych, m.in. "Bogactwo" w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (2016), "Cały czas w pracy" w BWA w Tarnowie (2016), "Ustawienia prywatności. Sztuka po internecie" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2014), "IS IT ART OR IS IT JUST" w BWA Zielona Góra (2014) i "Het Plafond" w Rotterdamie (2013), Coś, które nadchodzi – Festiwal Architektura XXI wieku w Bibliotece Narodowej w Warszawie (2011), "Material Conversion" w Grimmuseum w Berlinie (2011), "Agency for Unrealized Projects" podczas Art Basel 2011, Vienna Biennale w Wiedniu (2010) oraz "Subversive Messe" w ramach Europejskiej Stolicy Kultury w Linzu (2009). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Iwona Kurz

wykładowczyni w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej ujmowanej przez pryzmat obrazu, antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender. Autorka książki "Twarze w tłumie" (2005, Nominacja do Nagrody Nike, Nagroda im. Michałka za najlepszą książkę filmoznawczą), współautorka "Obyczajów polskich. Wiek XX w krótkich hasłach" (2008), redaktorka antologii "Film i historia" (2008), współredaktorka podręczników akademickich "Antropologia ciała" (2008) oraz "Antropologia kultury wizualnej" (2012). Stale publikuje w „Dwutygodniku”; współzałożycielka i współredaktorka pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej” (www.pismowidok.org).

30 maja, godz. 19:00 Otwarcie i inauguracja programu: odsłona instalacji Zuzy Golińskiej, performans i dj set awatara polishboy08

2 czerwca, godz. 18:00 pokaz filmu "Golden Dawn Girls" (2017), reż. Håvard Bustnes

4 czerwca, 10-18:00, "225964027", performans telefoniczny Zuzy Golińskiej i Natalii Sielewicz

6 czerwca, godz. 18:00 spotkanie z Normanem Leto

8 czerwca, godz. 18:00 pokaz filmu "Wielebny W." (2017), reż. Barbet Schroeder

9 czerwca, godz. 17:00 warsztaty z trollingu z Irminą Rusicką i Kasprem Lecnimem

12 czerwca, godz. 18:00 debata "Post-prawda lewicy, post-prawda prawicy", Jakub Majmurek i goście

14 czerwca, godz. 18:00 Józef Robakowski, "Krew Facebooka", spotkanie i wykład filmowy

16 czerwca, godz. 18:00 "Kraina Grzybów TV", spotkanie z Wiktorem Stribogiem 

Zobacz także:

Archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
18:00 Film Golden Dawn Girlspokaz filmu Håvarda Bustnesa
W cyklu „Biuro Tekstów Jawnych”
MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
10:00 Performans 225964027Performans telefoniczny
W cyklu „Biuro Tekstów Jawnych”
MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Spotkanie Spotkanie z Normanem LetoW cyklu „Biuro Tekstów Jawnych” MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Film Wielebny W.pokaz filmu Barbeta Schroedera
W cyklu „Biuro Tekstów Jawnych”
MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Debata Postprawda Prawicy. Postprawda LewicyDebata
W cyklu „Biuro Tekstów Jawnych”
MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Wykład Krew FacebookaSpotkanie z Józefem Robakowskim
W cyklu „Biuro Tekstów Jawnych”
MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Spotkanie Kraina Grzybów TVspotkanie z Wiktorem Stribogiem
W cyklu „Biuro Tekstów Jawnych”
MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa