Galeria Władysława Hasiora (1-3/3)

Galerię Władysława Hasiora otwarto 1 lutego 1985 roku. Od samego początku funkcjonowała najpierw jako oddział, później filia Muzeum Tatrzańskiego. Od samego początku było to miejsce wyjątkowe, ponieważ mieszczące nie tylko ekspozycję, ale również mieszkanie i pracownię artysty.

Budynek, w którym mieści się Galeria powstał w 1936 roku według projektu krakowskiego architekta Wacława Nowakowskiego. Była to leżakownia stojącego obok Sanatorium Warszawianka. Obiekt leczył choroby płuc. Leżakownia służyła, jak wskazuje jej nazwa, do leżakowania i zażywania kąpieli słonecznych. Stąd też rzędy dużych okien zarówno po stronie południowej jak i północnej budynku. To przykład wyjątkowej architektury – z jednej strony spełniającej jasno określone funkcje, z drugiej nawiązujący swoją formą do regionu i jego tradycji.

Leżakownia okazała się być idealnym miejscem do pomieszczenia hasiorowych prac. Na początku lat 80. XX wieku odbyły się prace adaptacyjne pod kierunkiem Zenona Remiego. Stworzono przestrzeń do ekspozycji asamblaży obrazopodobnych, sztandarów, a także asamblaży wolnostojących.

W chwili obecnej Galeria mieści całą muzealną kolekcję asamblaży Władysława Hasiora. Łącznie to ponad 200 prac. W przestrzeni głównej prezentujemy ekspozycję zaaranżowaną przez samego artystę. W pozostałych częściach budynku znajduje się sala wystaw czasowych oraz dawne mieszkanie artysty, w którym prezentowane są asamblaże i wczesne ceramiczne prace Hasiora, a także jego listy i notatki. Sala ta pełni również funkcję archiwum, tu zgromadzono wszystkie pozostawione przez artystę dokumenty. Ekspozycję zamyka prezentacja materiałów z pracowni Władysława Hasiora.

Muzeum Tatrzańskie zaprasza do Galerii Władysława Hasiora na ul. Jagiellońską 18 B w Zakopanem.