ZBYSZKO TRZECIAKOWSKI

Zbyszko Trzeciakowski (1957-2006).

Performer, fotograf i twórca sztuki video i multimediów.. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych i wykładowca Pracowni Fotografii Komputerowej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uczestnik i współtwórca polskiego niezależnego ruchu artystycznego lat 80. XX wieku w Łodzi i Poznaniu. W połowie lat 80. twórca radykalnych, zagrażających jego zdrowiu i życiu performansów, odzwierciedlających alienację, desperację i poczucie zagrożenia w Polsce czasu stanu wojennego.

W 1986 roku Jerzy Truszkowski przyznał Trzeciakowskiemu NAGRODĘ im. ANDRZEJA PARTUMA za rok 1986. W uzasadnieniu swej decyzji Truszkowski napisał: „(…) za działanie zdokumentowane video-filmem, powodujące probabilistyczne zagrożenia życia artysty w niebanalnej formie, wywołane manipulacją ludźmi podającą w wątpliwość status ich wolności; oraz za działanie również zdokumentowane video-filmem, w skrajnie syntetycznej formie, ukazujące czystość poszukiwań ekstremów psychofizycznej kondycji artysty”.

W latach 90. Trzeciakowski stworzył cykl abstrakcyjnych modeli przestrzennych oraz pracował nad konstrukcjami optycznymi i mechanicznymi aparatami do fotografii anamorficznej.
 

POWIĄZANE FOLDERY