Krisis (spektakl interaktywny), Teatr im. Josepha Beuysa i Teatr.doc (1-14/14)

Miejsce: Hebbel am Ufer – HAU 3, 5–7 maja 2012

Dokumentalne grupy teatralne: Teatr im. Josepha Beuysa i Teatr.doc z Moskwy zajmują się tym, co ignorują rosyjskie media – reakcją na poważne przypadki łamania praw człowieka i demokracji (na przykład w formie inscenizowanych spraw sądowych). Dla 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie i specjalnie z myślą o niemieckim i berlińskim kontekście przygotowały Krisis – trylogię w odcinkach. Powstała ona przy użyciu metod wykorzystanych w ich wcześniejszych spektaklach interaktywnych, takich jak Demokracja.doc (Democracy.doc) lub Stowarzyszenie Anonimowych Artystów (A Society of Artists Anonymous).

Na miesiąc przed premierą próby zespołu odbywały się w obecności licznej grupy mieszkających w Moskwie Niemców, aby przygotować aktorów na reakcje niemieckiej publiczności. Przedstawienia dotyczą takich problemów, jak obecność wojsk niemieckich w Afganistanie, współczesne powstania w Rosji i na świecie oraz kwestii pieniędzy, długów i powiązań finansowych.

Reżyseria: Georg Genoux, dyrektor artystyczny Teatru im. Josepha Beuysa i Teatr.doc; Michaił Kałużski, dramatopisarz, dziennikarz i dyrektor programów dokumentalnych w Teatrze im. Josepha Beuysa oraz Arman Bekenow, psycholog i moderator.
Teatr im. Josepha Beuysa działa na styku sztuki współczesnej i teatru dokumentalnego. Tworzy interaktywne spektakle i projekty dokumentalne dotyczące między innymi takich zagadnień, jak: historia, pamięć indywidualna, polityka.
Teatr.doc powstał w 2002 roku z inicjatywy kilku dramatopisarzy. Jest niezależną grupą teatralną, która znacząco wpłynęła na scenę teatru eksperymentalnego w Rosji.